كانون فرهنگي وهنري مسجدبلال ريگ ملك - مقایسه میان مریم ع وفاطمه س 

تقویم شمسی

حدیث

آمارگیر وبلاگ

ابزار وبلاگ

اسلایدر


داستان


سه شنبه, خرداد 20, 1393
ن : محمد  نظر ( 0 )

مقایسه میان مریم ع وفاطمه سجواز مقايسه ميان مريم(س) و فاطمه عليهاالسلام

يكى از بهترين روشهاى شناخت بزرگان، مقايسه و مقارنه ميان شخصيت، نظريات، رفتار و گفتار آنان و دوستان و دشمنان ايشان می ‏باشد. امّا اين سؤال مطرح است كه آيا مقايسه ميان حضرت مريم(س) و حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام جايز و بايسته است؟
پاسخ اين سؤال مثبت است، چون در طول تاريخ به مناسبتهاى مختلف معصومين عليهم‏السلام و اولياء ميان آن دو بانوى برگزيده مقايسه به عمل آورده‏اند. پيامبر گرامى اسلام صلى‏الله عليه ‏و‏آله اولين شخصى است كه بارها با مقايسه فاطمه عليهاالسلام با مريم(س) عظمت و برترى فاطمه عليهاالسلام بر مريم(س) را به مسلمانان، بلكه بشريت تفهيم می ‏نمود. بعد از آن جناب خود حضرت زهرا است كه از پدر گراميشان سؤال مى‏كنند: «اى پدر آيا من بهترم يا مريم؟! رسول خدا جواب مى‏دهد: تو در ميان قوم و امت اسلامى بهترين هستى و مريم در ميان قوم خود»؛ «يا أبه أنا خير أم مريم؟ فقال رسول اللّه‏ صلی ‏الله‏ عليه‏ و‏آله : أنت فى قومك و مريم فى قومه»
در كلمات امام صادق عليه‏السلام و امام باقر عليه‏السلام بيشترين مقايسه ميان مريم(س) و فاطمه زهرا عليهاالسلام به چشم مى‏خورد. از بزرگان صدر اسلام جناب ام سلمه كه در مسجد پيامبر پس از اهانت ابوبكر به دفاع از زهرا عليهاالسلام مى‏پردازد و مى‏فرمايد: «فاطمه بهترين و برگزيده زنان و مادر جوانان اهل بهشت و عديله و نظير مريم است». باز حسان بن ثابت كه در شعر مقايسه كرده و گفته است:
و ان مريم أحصنت فرجها و جائت بعيسى كبدر الدجى
فقد أحصنت فاطمة بعدها و جاءت بسبطى نبى الهدى
دانشمندان متأخّر نيز در نثر و نظم زياد مقايسه به عمل آورده‏اند كه به دو نمونه اشاره مى‏شود. مرحوم آية اللّه‏ محمّد حسين اصفهانى معروف به كمپانى در مدح حضرت صديقه عليهاالسلام اشعار فراوانى دارد؛ از جمله:
هى البتول الطهر و العذراء كمريم الطّهر و لا سواء
او بتول، طاهر و عذراء است؛ مانند مريم طاهره، ولى اين دو يكسان نيستند.
شاعرى ديگر چنين سروده است:
إن قيل حواء قلت: فاطم فخرها أو قيل مريم قلت: فاطمة افضل
اگر گفته شود حوا، گويم فاطمه افتخار وى است و اگر گفته شود مريم، گويم فاطمه برتر از اوست.
أفهل لحواء والد كمحمّدٍ؟ أم هل لمريم مثل فاطمة اَشْبُلُ
آيا حوا را پدرى مانند محمّد صلى‏الله‏عليه‏و‏آله مى‏باشد؟ و آيا براى مريم مانند فاطمه، شيربچگانى است.
كلّ لها حين الولادة حالة منها عقول ذوى البصائر تذهل
براى هر يك از آنان به هنگام تولّد حالتى است كه از آن حالت عقول صاحبان خرد مى‏روند.
جناب دكتر بى‏آزار شيرازى در مقاله‏اى ميان آن دو زن به طور موجز، سيزده مورد مقايسه به عمل آورده است.

شايستگى بيشتر فاطمه عليهاالسلام براى تقدس

بيشتر اوصافى كه قرآن و روايات براى حضرت مريم(س) برشمرده‏اند به طريق اولى در فاطمه زهرا عليهاالسلام وجود داشت كه در ضمن مقايسه آن دو بانو خواهد آمد. در رفتار و گفتار شگفت و رمزآلود پيامبر اكرم صلی ‏الله‏ عليه ‏و‏آله در باره فاطمه زهرا عليهاالسلام پيام مهمى براى مسلمانان و جامعه بشرى نهفته است. آن پيام عبارت است از اعلام بالاترين تقدس براى فاطمه عليهاالسلام و معيار قرار دادن آن حضرت در سنجش ايمان قلبى و ديندارى مسلمانان. قرآن با تعبير شگفت «نسائنا» (زنان ما) از فاطمه زهرا عليهاالسلام در آيه مباهله بيان مى‏كند كه فاطمه عليهاالسلام تجلى اوصاف نيك زنان بهشتى بوده، تقدس همه آنها در او جمع است.
با اين همه بسى جاى تأسف است كه عده‏اى از مسلمانان در صدر اسلام با آگاهى از تقدس آن بانو در مقابل ثمنى بخس، نه تنها قداست فاطمه زهرا عليهاالسلام را به بشريت اعلام و تثبيت نكردند، بلكه آن را كتمان نمودند. آنان براى حفظ حكومت غاصبانه مهم‏ترين مانع يعنى فاطمه عليهاالسلام را ترور شخصيت و شخص نمودند و از طرف ديگر براى عقده‏گشايى‏ها و بالا بردن عايشه نگذاشتند قدر آن بانوى مقدس شناخته و معهود گردد.
متأسفانه آنان با آن كتمان و ترور نه تنها به اسلام جفا كردند، بلكه بر بشريت ظلم روا داشتند؛ زيرا اگر امروز فاطمه عليهاالسلام همانند مريم(س) در ميان تمام مسلمانان به عنوان فاطمه مقدس مشهور و معهود بود، بالاترين نماد و دليل مبنى بر احترام اسلام به زن در اختيار مسلمانان بود. آنان مهم‏ترين معيار سنجش ديندارى و تقرب به پيامبر اكرم صلی ‏الله‏ عليه‏ و‏آله را از مسلمانان گرفتند.
بسى مايه تعجب است كه امروز هيچ مسيحى نيست كه مريم را به عنوان مقدس نشناسد و نام نبرد، امّا با كمال تأسف نگارنده با يك افسر مصرى در كنار خانه كعبه در سال 1376 ملاقات و گفت و گو نمود و معلوم گرديد او اصلاً فاطمه زهرا عليهاالسلام را نمی‏شناسد و نمی‏داند پيامبر اكرم صلی ‏الله ‏عليه‏ و‏آله چنين دخترى داشته است؟!

برگرفته ازمقاله محمدجوادسلمانپور